Замърсяването на Черно море

Замърсяването на Черно море

35 квадратни километра мазут на 38 километра източно от нос Калиакра! Бунището наречено Черно море, 14 юни 2020 г., част XIV

Липсата на какъвто и да е контрол от Българска страна във водите на Черно море е факт, който очевидно знае целият свят. Няма как иначе, почти на всяка сателитна снимка да се виждат чудовищните замърсявания, които десетки преминаващи танкери изхвърлят в наши води. И това се случва само в Българската Изключителна Икономическа Зона (ИИЗ), защото просто на тези снимки в другите зони, подобни замърсявания или изобщо липсват или са много по-редки.

Представям ви поредното замърсяване, което е заснето от сателита Sentinel-1 на 14 юни 2020 г. в 4:13 сутринта UTC. Замърсяването е с дължина 35 КИЛОМЕТРА и ширина 1 КИЛОМЕТЪР и е извършено на 38 километра източно от нос Калиакра в наши води.

 

Чадър, шезлонг и МАЗУТ. Бунището наречено Черно море, 5 май 2020 г., част XIII

Гледах с "интерес" на 6 май, в деня на Храбростта, как морските ни тюлени обезвредиха кораб-нарушител във Варна, заподозрян за трафик на оръжие в националните морски пространства. Бойни лодки, хеликоптер „Пантер“, морските тюлени, и т.н.и т.н.

И си зададох въпроса: Добре де, а корабите които всекидневно замърсяват морето ни с тонове мазут и боклуци от години наред, не са ли нарушители? Или са много навътре и „голяма работа – морето ще поеме всичко… и даже никой няма да разбере“?

Положението всъщност е отчайващо. Всеки ден, в който има публична сателитна SAR снимка може да се видят мръсотиите, които редица танкери оставят след себе си в морето. И то главно в нашата Изключителна Икономическа Зона (ИИЗ) или на границите й с Турската и Румънската. Което нали разбирате какво означава? Сателита снима примерно веднъж на ден даден периметър в морето и в този час и минута виждате няколко замърсявания??? Например на снимката от 5 май има 6 по-големи замърсявания само в един малък периметър и то почти всички в Българската ИИЗ:

Има и друг аспект на този проблем… а ако изхвърленото не е само мазут или сантинни води? Или ще разберем, когато е прекалено късно и отдавна е достигнало до брега?

От години всички нарушители знаят чудесно  – липса на всякакъв контрол в нашата част на Черно море и всичко е разрешено, и е безнаказано…

Е, можеха вярно да направят нещо реално за деня на Храбростта като се бяха разходили до границата между Българската и Турската ИИЗ предишния ден на 5 май. Тогава на сателитна SAR снимка от Sentinel-1 направена в 15:52 UTC часа, се виждат няколко големи замърсявания в тази част, на около 165 км. източно от Созопол (вярно далече си е и май нямат пари за гориво дотам…).

 

ОЩЕ МНОГО МАЗУТ. Бунището наречено Черно море, 21-23 април 2020 г., част XII

Изливането на тонове боклуци всекидневно в нашата част на Черно море е, със сигурност, дългогодишна позорна практика, срещу която по никакъв начин нито една „отговорна“ държавна институция в нашата държава, не предприема абсолютно никакви мерки за противодействие. Всъщност пълната липса на какъвто и да е контрол в нашата част на Черно море е общо известен факт от години насам. Това дава предпоставка абсолютно безнаказано морето ни да е превърнато в боклуджийската кофа не само на Европа, но и на целия свят. А онова което се намира в морето, винаги намира своя път до брега. През последния месец буквално цялото южно Черноморие беше залято от мазут навсякъде, на всеки плаж.

 

След поредните сигнали в началото на месец април  от граждани към „институциите“ РИОСВ Бургас и Морска Администрация,  всичко завърши отново абсолютно предсказуемо и цинично, с общото заключение, че няма никакъв проблем…

За да ви демонстрирам, че проблемът е всекидневен публикувам тук поредната помия излята в морето на 21 април 2020 г.

Замърсяването е извършено на 21 април на около 70 километра източно от гр. Приморско, в Изключителната Икономическа Зона на България. Замърсяването е с дължина 26 километра и максимална ширина от 2.5 километра! За да си го представите на практика – всъщност това е напълно достатъчно всеки плаж на южното Черноморие да е покрит по няколко пъти с мазут…

 

МАЗУТ. Бунището наречено Черно море, 9 април 2020 г., част XI

През последните 2 седмици по цялото южно Черноморие излязоха огромни количества мазут на всеки плаж. Това съвпадна и с много силно вълнение и морски течения от североизток. Огромни мазутни петна са забелязани по плажовете от Созопол до Синеморец и много хора сигнализираха за това във фейсбук.

На 28 март са докладвани на много плажове мазут – Корал, плаж Лозенец, Варвара, Синеморец. На 3 април са докладвани огромни петна мазут на плажа на Созополна 7 април от Корал , през Царево, Варвара до Синеморец ...

 

                                                                                            7 април, плаж Корал            8 април, Синеморец

 

Как врабчетата се оказаха танкери. Бунището наречено Черно море, част Х



Имаме 100% контрол над акваторията на Черно море. Врабче да мине, радарите го засичат“,

Бойко Борисов, 2 май 2019 г.

 

Датата е 15 май 2019 г. Случайно погледнах сателитната снимка от Sentinel 1 в Изключителната икономическа зона на България и забелязах една 65 километрова диря от замърсяване – както обикновено, изпуснато от движещ се кораб.  Ежедневие в нашите води от години насам.

Що за „птичка“ беше това, която по-малка от врабче беше сътворила тази мръсотия, „пропусната“ от великите ни „радари“ и системи за наблюдение на Черно море. Пропусната от институции, звена, хора, проекти – просто само думи, зад които има изсипани и прахосани милиони евро и лева. И само абсолютни лъжи за контрол, чистота и т.н. А на практика НИЩО.

 

Бедствието „държавни институции“ – Мопанг - 4 - Бунището наречено Черно море – част IX, август 2018 г.

Дали министърът на МОСВ излъга неколкократно през последните 2 седмици за това, че няма никакъв разлив от Мопанг? Направете си изводите сами след като прочетете този материал.

Бедствието Мопанг - 3 – МАЗУТЪТ, АСФАЛТЪТ И „СТАБИЛНОСТТА“ - УБИВАТ! Бунището наречено Черно море – част VIII, август 2018 г.

В предишния материал по темата алармирахме за бедствието Мопанг, потъналият преди повече от 100 години кораб, близо до Созопол, от който вече повече от 28 денонощия изтича интензивно мазут всяка секунда, пред погледите на цялата абсолютно безсилна държавна администрация и не

Бедствието Мопанг - 2 – ПРЕСТЪПНИЦИ ОБЛЕЧЕНИ ВЪВ ВЛАСТ! Бунището наречено Черно море – част VII, август 2018 г.

В предишния материал по темата установихме, че течът на мазут от кораба Мопанг е започнал на 1 август (еднозначно по сателитни данни) и до 12 август никой от държавната администрация и службите отговорни за това не е забелязал това в един от най-охраняваните морски райони в България &n

Течът от Мопанг - ПРЕСТЪПНО БЕЗХАБЕРИЕ! Бунището наречено Черно море – част VI, август 2018 г.

По всички медии в началото на август се появи информация, че плажове по южното Черноморие са залети с мазут, а на 12 август сутринта Мишо Заимов, след лични наблюдения на потопения през 1921 г. в морето срещу Черноморец кораб Мопанг, уведоми всички институции че има голям разлив на мазут идващ от потопения кораб. Незабавно беше сформиран „оперативен щаб“ и бяха взети „неотложни мерки“ по ограничаването на теча, в което активно участие и реализация взе отново групата водолази от Созопол (доброволци), начело с Росен, Мишо Заимов и Владо Явашев...
Без да имам съмнения в наблюденията на Мишо, който беше на място, реших да проверя какво се вижда на сателитните снимки, за да изчисля големината на теча, посоката на движение и др. ... и тук започнаха изненадите една след друга...


Използвах за анализ една специална  SAR сателитна снимка от 12 август 19:07 часа от спътника Sentinel 1, на която ясно се виждаше теча идващ от Мопанг, но освен това на нея ясно си личеше и една права следа в посока обратна на теченията и вятъра в този момент. Обикновено подобни прави следи и особено обратно на теченията говореха само за едно – кораб, който на ход изпразва боклуците след себе си... Реших че освен теча от Мопанг, някой също си е изхвърлил мазута наблизо...


 

Бунището наречено Черно море – част V, юли 2017 г.

В предишния материал по темата, беше представено нагледно как с помощта на публични сателитни данни може да се открият масовите замърсявания, които се извършват в Черно море, в този случай - от кораби. Там са упоменати както видовете подобни замърсявания и техния източник, така и използваните публични сателитни данни.

През този месец юли, произволно избрах 2 дни, за които имаше съвсем скорошни (near real-time) публични данни от сателита Sentinel-1 (сензор SAR, най-подходящи за анализ) и се опитах да установя, отново с публично достъпни средства, морският плавателен съд, който е оставил подобна „следа“ в морето.

Резултат от разследването - виж по-долу


Бързам да отбележа, че анализът който ще прочетете показва вероятности и не може да бъде ползван самостоятелно като твърдо доказателство, без допълнителни данни от други сателити и други данни. Все пак – нагледно е показан вероятен сценарии за разследване на подобни инциденти в морето.

Syndicate content